slide_2.png
SākumsPar mumsSkolas projekti

Skolas projekti

Projekts "Pasaules lielākā stunda" no 28 septembra līdz 4 oktobrim

Pasaules liekākā mācību stunda ir starptautiska izglītības akcija, kas vienlaicīgi tika norisināta gandrīz simts pasaules valstīs. Tās mērķis bija vienot bērnus un jauniešus visā pasaulē, lai, kopīgi izglītojoties un iepazīstot globālos izaicinājumus, sniegtu padomus un piedalītos Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā, kurus ANO valstis apstiprinās 25. - 27. septembrī. Pasaules lielāko mācību stundu Latvijā atbalsta un koordinē Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK).

Globālā izglītības akcija – Pasaules lielākā mācību stunda – notika no 2015. gada 28. septembra līdz 4.oktobrim, šķērsojot dažādas laika joslas un valstu robežas. Akcijā piedālijas 50 skolas no Latvijas, 4 bija no Rīgas. Mūsu skolotāji I.Razuvane un I.Haļuto kopā ar 8.klases skolēniem izveidoja stundu pa vienu no tematiem ( virzieniem) - "Nabadzība".

Pasaules liekākā mācību stunda mūsu skolā - video.

Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa 9. - 15. novembrī

Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē Biedrības Norden asociācija (Foreningen Norden Forbund), bet Latvijā - Ziemeļu Ministru padomes birojs sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru un biedrību Norden Latvijā.

Ziemeļvalstīs projekts norisinās jau 19. reizi, Latvijā - 18. reizi. Nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras popularizēšana.

Gada vistumšākajā laikā vairākos tūkstošos publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata.

Šogad Nedēļa notiek no 9. - 15. novembrim un pirmdiena, 9. novembris, bija lielā lasīšanas diena. Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļai ir trīs kopējie lasījumi - Rīta stunda pašiem mazākajiem lasītājiem, Krēslas stunda pieaugušajiem, kā arī jau otro gadu tiek piedāvāts lasījums pusaudžiem.

Šogad Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas tēma ir Draudzība Ziemeļos. Visi trīs izvēlētie teksti gan Rītausmas, gan Krēslas stundām katrs nedaudz savādāk raksturo draudzības tēmu: norvēģu rakstnieces Marijas Parras (dz. 1981) grāmatā "Vafeļu sirds" tā ir idilliska draudzība starp deviņgadīgajiem Trilli un Lēnu.

Fēru salu rakstnieces Marjunas S. Šelnes (dz. 1974) darbā "Raksti smiltīs" desmit novelēs sastopam pusaudžus ar viņu ikdienas problēmām un izaicinājumiem: kāds ir nelaimīgi iemīlējies, citam ir nedienas ar ēšanas traucējumiem, bet visi sastaptie jaunieši meklē patiesu drauga atbalstu un sapratni.

Fragments no Egila sāgas apraksta draudzību citā laikmetā (starp 900 un 1100 gadiem) un sabiedrībā, kur augstu tika cienīta lojalitāte un biedra plecs. 2014. gadā Ziemeļvalstīs - Zviedrijā, Dānijā un Norvēģijā iznāca Islandiešu sāgu atjaunotie tulkojumi, un lai atzīmētu šos nozīmīgos notikumus, kuros piedalījās vairāk nekā divdesmit tulkotāju, Krēslas lasījumam tika izvēlēts sāgu fragments.

Šī gada plakāta autore ir zviedru māksliniece Sāra Lundberga (dz. 1971).

Skolā lasījumi notika 2 dienas. 9.novembrī, solidarizējoties ar Rīta stundas lasītājiem, skolas direktore Eleonora Guseva sākumskolā lasīja fragmentu no rakstnieces Marijas Parras grāmatas Vafeļu sirds. Jāteic, ka šim lasījumam visi gatavojās jau iepriekš – pedagogi tika iepazīstināti ar lasāmtekstiem, 1.klases skolēni un skolotāja Irina Panova gatavoja draudzības sirsniņas, ar kurām vēlāk tika rotāta bibliotēka un īpaši bibliotekāres darba galds, kas tapa daudz krāsaināks, priecīgāks, atraktīvāks. 8.klases zēni kopā ar savu darbmācības skolotāju, Sergeju Šuru pēc bibliotekāres lūguma, izgatavoja koka balstus un kātus mazajiem valsts standartiem. Savukārt, 5. un 7.klases skolnieces Daniela Imša, un Valērija Zakrevska sacepa visiem dalībniekiem vafeļu sirsniņas pēc grāmatā norādītās receptes, bet produktus mīklai sarūpēja skolas šefpavāre Larisa Gromova.

Pēcpusdienā uz Krēslas stundas lasījumu sapulcējās pedagogi, kuri noklausījās fragmentu no Egila sāgas, pārrunāja sāgas kā literāru, savdabīgu un kā pedagogi nodēvēja skarbu žanru, kā arī saņēma draudzības dāvaniņas no bibliotekāres – Īslandes kronu.

Savukārt, otrdienā 10.novembrī no 1.-5. stundai, kad katrai pamatskolas klasei tika veltīta viena stunda lasījumam, skolēni iepazinās ar fragmentu no Marjunas S. Šelnes darba "Raksti smiltīs". Kamēr skolotājas Ingūna Serda, Ilzīte Garsila, Valentīna Tauberte lasīja, skolēni klausījās, daži no skolēniem mēģināja dzirdēto zīmēt smiltīs (bibliotēka aizņēmās smilšu kasti no skolas psihologa). Zīmējumi bija interesanti, bet vēl interesantāks bija stāstījums par to, ar ko dzirdētais asociējās. Vēl pēc izlasītā fragmenta bibliotekāre veidoja diskusiju par to, vai viegli ir atvainoties, kam ir vieglāk atvainoties, kādas ir sajūtas, kad esi atvainojies un kad esi piedevis, vai vienmēr var piedot utml.? Katru no lasījumiem papildināja arī filmas "Dižo fjordu vidū" DVD versija, "Islande" un YouTube versijas.